پرونده ویژه فیلم "ظهور بسیار نزدیک است"- قسمت پنجم
موقعیت شما: مهدویت و آخرالزمان»مقالات مهدویت و آخرالزمان»امام مهدی (ع)»ظهور»ویژگی‌ها و چگونگی واقعة شریف ظهور»پرونده ویژه فیلم "ظهور بسیار نزدیک است"- قسمت پنجم

پرونده ویژه فیلم "ظهور بسیار نزدیک است"- قسمت پنجم

دوشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۱۸:۵۹
امتیاز این گزینه
(4 آرا)

این مرجع تقلید ظهر نخستین روز عید نوروز در مسجد مقدس جمکران به انتقاد از پخش برخی فیلم‌های مستند در کشور گفتند: سی‌دی‌هایی را توزیع کرده‌اند که در واقع به اعتقادات مردم لطمه وارد می‌کند.

 

 

 

  • قسمت پنجم: سال نو و ورود مراجع تقلید به عرصه

انتقاد شدید آیت‌الله‌العظمی مکارم‌شیرازی از شایعات تعیین وقت ظهور
این مرجع تقلید ظهر نخستین روز عید نوروز در مسجد مقدس جمکران به انتقاد از پخش برخی فیلم‌های مستند در کشور گفتند: سی‌دی‌هایی را توزیع کرده‌اند که در واقع به اعتقادات مردم لطمه وارد می‌کند.

ایشان با نفی هرگونه تعیینی سال ظهور با انتقاد از برخی شایعات در این خصوص گفتند: اینها از حضور نسل جوان در مسجد مقدس هراس دارند اخیرا بعضی‌ها حرکات مشکوکی هم انجام داده‌اند که اعتقادات و عبادت‌های مردم را به مسایل سیاسی سوق می‌دهند.

به گزارش مرکز خبر حوزه این مرجع تقلید افزودند: صدمه‌هایی که اینها می‌خواهند وارد بکنند صدمه به اصل تشیع است، که از خیالات واهی آنان سرچشمه می‌گیرد،  و به زعم خود می‌خواهند، عقائد مردم را متزلزل کنند.
مهر خبر سخنرانی را روز بعد چنین منتشر کرد:
آیت الله مکارم شیرازی:
توزیع گسترده و رایگان مستند "ظهور نزدیک است" مشکوک است

قم - خبرگزاری مهر: یکی از مراجع تقلید با بیان اهمیت مسجد مقدس جمکران از توزیع گسترده سی دی "ظهور نزدیک است" انتقاد کرد و گفت: توزیع گسترده این سی دی مشکوک است و دشمنان در پشت آن قرار دارند.

به گزارش خبرنگار مهر در قم، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در اولین روز از سال جدید با حضور در جمع نمازگزاران مسجد مقدس جمکران به اهمیت این مسجد اشاره و اضافه کرد: برخی وجود مسجد جمکران را به خواب دیدن منتسب و مردم را وسوسه می‌کنند و می‌گویند فرمان ساخت این مسجد در خواب بوده و خواب اعتبار ندارد.

وی با اشاره به اهمیت این مسجد و ورود دهها هزار زایر به این مسجد در سال و با بیان اینکه  منشأ ساخت مسجد جمکران خواب نبوده است ادامه داد: دلیل این شبهه افکنی‌ها این است که این مسجد خاری در چشم دشمنان امام زمان(عج) است و دشمنان از این موضوع ناراحت هستند.

وی با اشاره به پیشینه این مسجد ابراز داشت: این مسجد در ابتدا جای بسیار کوچکی بود و افراد اندکی به اینجا رفت و آمد می‌کردند ولی امروز با زحماتی که صورت گرفته 9 شبستان عظیم احداث شده و 6 شبستان جدید نیز در حال ساخت است.
عبادت در مسجد جمکران عین توحید است

آیت الله مکارم به اهمیت عبادت در این مسجد پرداخت و اظهار داشت: با وجود وسوسه زیاد دشمنان روز به روز اقبال مردم به این مسجد بیشتر می‌شود و عبادت در مسجد جمکران سراسر توحید است.
این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به توزیع گسترده سی دی "ظهور بسیار نزدیک است" آن را مشکوک دانست و ابراز داشت: اینکه سی دی مذکور به صورت میلیونی در میان مردم به صورت رایگان توزیع می‌شود این سئوال را در ذهن هر انسانی ایجاد می‌کند که هزینه این سی دی از کجا آمده است و هدف از آن چیست؟.

مکارم شیرازی با بیان اینکه در این سی دی تطبیق‌های نادرست صورت گرفته است اظهارداشت: در این سی دی بر طبق میل افراد مضامین روایات بر برخی از افراد منطبق شده است و برای ظهور وقت تعیین کرده‌اند.
تعیین وقت برای ظهور کذب است

این مرجع تقلید با بیان اینکه براساس روایات تعیین وقت برای ظهور کذب و تعیین کنندگان کاذب هستند خاطرنشان کرد: یقین داشته باشید دست خارجی در این مسئله هست اگرچه ممکن است برخی از جوان‌ها به عشق امام زمان این کار را انجام دهند و خودشان هم متوجه دست‌های پشت پرده نباشند.

آیت الله مکارم شیرازی تأکیدکرد: این کارها باعث می‌شود تا مردم امام زمان و ظهور را موهوم تصور کنند زیرا وقتی شما تطبیق انجام دهید اگر این تطبیق درست نباشد به اعتقادات مردم آسیب خواهد زد.

این مرجع تقلید اظهار داشت: باید مراقب این توطئه‌ها بود زیرا این مطالب بی‌پایه و اساس است و براساس روایات، تعیین کنندگان وقت برای ظهور کذاب هستند.

حاکمان کشورهای عربی نامشروع هستند
وی با اشاره به موج بیداری اسلامی در خاورمیانه اظهار داشت: استکبار و دشمنان به دنبال سوء استفاده از این موج بیداری و ایجاد مانع در برابر آن هستند و وظیفه ما این است که برای همه آنها دعا کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی خطاب به حاکمان کشورهای عربی تأکیدکرد: همه می‌دانند که شما مشروعیت خود را در میان ملت‌هایتان از دست داده‌اید پس بیش از این دست و پا نزنید و مملکت خود را ویران نکیند خودتان بروید تا مورد نفرین تاریخ قرار نگیرید.

این مرجع تقلید با اشاره به فرا رسیدن نوروز بیان داشت: نوروز یک مراسم دینی و مذهبی نیست و یک مراسم ملی و عرفی در میان تمام فارسی زبانان دنیاست که البته امتیازاتی هم دارد و نباید با خرافات مخلوط شود.

امتیازات نوروز


وی در خاتمه با بیان اینکه متوجه شدن دلها به سوی خدا در لحظه تحویل سال از امتیازات نوروز است اظهارداشت: محبت به یکدیگر، نظافت کردن، گرفتن دست بینوایان و کمک به آنها، صله ارحام و رفع کدورتها از جمله مزایای نوروز است که در اسلام نیز برآنها تاکید زیادی صورت گرفته است.

مبشران ظهور در پی تکذیبیه ها اقدام به انتشار مصاحبه ای با حجه الاسلام کورانی نمودند که بر خلاف تمام مصاحبه های پیشین این محقق شهیر حوزه مهدویت پاسخها بسیار بسیار کوتاه و بدون استناد به روایات بود:

مصاحبه اختصاصی با علامه کورانی برجسته ترین محقق عرصه مهدویت
علامه علی کورانی ، از علمای مبارز و نویسندگان چیره دست لبنان منطقه جبل عامل است. تلاشها و مجاهدتهای زیادی در لبنان، عراق، کشورهای عرب خلیج فارس کرده است. او پس از وقوع انقلاب و با مقدمه دانستن انقلاب اسلامی برای نهضت جهانی حضرت مهدی(عج) به ایران مهاجرت کرده و تحقیقات فراوانی راجع به انقلاب اسلامی انجام داده است. وی در کتاب ماندگار و بی نظیر "عصر ظهور " که حدود 28 سال پیش نگاشته شده و میلیونها نسخه از آن در سراسر جهان منتشر گردیده است ، حوادث و اتفاقات امروز دنیا را بر اساس روایات بررسی و تفسیر کرده  و بر همین اساس به بیان اوضاع و شرایط نقاط مختلف و حساس دنیا در زمان قیام حضرت بقیه الله پرداخته است. وی در این مصاحبه ی کوتاه مطالب مهمی پیرامون انطباق شخصیتهای ظهور و حوادث منطقه و ارتباط آن با ظهور بیان کرده است.    

با سلام و درود بر همه عزیزان
و تبریک سال نو و آرزوی بهترین تقدیرات برای جهان بشریت با ظهور مبارک قطب عالم امکان حضرت بقیه الله(عج)
این مصاحبه اختصاصی بعنوان عیدی به محضر عزیزان تقدیم می گردد :
(قابل ذکر است که مصاحبه مذکور در روز شنبه مورخ 28/12/89 در دفتر علامه کورانی در شهر قم انجام گردیده است)
با سلام و درود بر استاد عزیز و تشکر از اینکه وقت گرانبهای خویش را در اختیار ما قرار داده اید

سئوال: آیا تطبیق احتمالی شخصیت سید خراسانی بر مقام معظم رهبری امکان پذیر است؟ شنیده شده است آیت الله سید کاظم حائری از مراجع عظام تقلید نیز چنین اعتقادی دارد.

علامه کورانی : بله . ایشان ( آیت الله حائری) چنین اعتقادی دارند و بعد از بررسی روایات و تطیبق به چنین نظری رسیده اند
امیداوریم که مقام معظم رهبری سید خراسانی روایات باشد، لکن در تطبیق به طور قطعی اظهار نظر نمیتوان کرد
سئوال: بنابراین طبق روایات شعیب هم باید حضور فعال در کنار سید خراسانی داشته باشد، نظر جنابعالی در این مورد چیست؟

علامه کورانی : شعیب فرمانده نظامی نیروهای ایرانی زمینه ساز ظهور است، البته این بدان معنا نیست که شعیب سابقه نظامی دارد

سئوال: آیا روایتی داریم که شعیب شخصیتی نظامیست؟
علامه کورانی : نه نداریم، شعیب در آستانه ظهور توسط سید خراسانی به فرماندهی نیروهای ایرانی منصوب میشود
سئوال: آیا انطباق احتمالی نشانه های روایی شعیب بر دکتر احمدی نژاد امکان پذیر است؟ با توجه به اینکه ایشان مکررا بشارت نابودی اسرائیل را میدهند و همچنین بشارتهای ایشان بر بسیار نزدیک بودن ظهور و تحقق وعده های الهی در سالهای آینده ، این انطباق تا چه اندازه امکان پذیر است؟

علامه کورانی : ان شا الله
(قابل ذکر است که ذکر " ان شاالله " و تایید ضمنی و احتمالی شعیب بودن دکتر احمدی نژاد توسط محقق محتاط و دقیقی مانند علامه کورانی بسیار قابل تامل ، مهم  و پرمعنا می باشد )

سئوال: برخی از منتقدان در مقام پاسخ با تمسک به روایتی خروج شعیب را از سمرقند ذکر کرده اند. نظر شما چیست؟
علامه کورانی : این روایت را اصلا قبول ندارم. ضعیف است. روایات خروج وی را از ری ذکر کرده اند.

سئوال: کتاب ابن حماد که از قدیمی ترین کتب مهدوی اسلامی است را چگونه ارزیابی میکنید؟

علامه کورانی : روایات موجود در کتاب ابن حماد اگر مطابق با روایات اهل بیت بود قابل استفاده است و اگر منافاتی با منابع شیعی نداشت قبول میکنیم
سئوال: آیا مصر زمان ائمه اطهار محدوده کنونی بوده یا شامل نقاط مجاور مثل لیبی هم میشده است؟
علامه کورانی : خیر. مراد از مصر همین محدوده فعلی بوده است
سئوال : تحولات کنونی عربستان را چگونه ارزیابی میکنید؟
علامه کورانی : خیلی امیدواریم
سئوال: آیا ملک عبد الله پادشاه عربستان همان عبد الله روایات است؟
علامه کورانی : احتمالش زیاد است
سئوال : آیا عبد الله در حال حاضر زنده است؟
علامه کورانی : ان شا الله می میرد
سئوال : حوادث ایران در سال ظهور در روایات چگونه است؟
علامه کورانی : در سال ظهور در ایران دو گروه اختلاف و درگیری دارند گروهی که میخواهد پرچم را به دست امام زمان بسپارد و طرفدار و مدافع امام عصر(عج) است و در مقابل گروهی مخالف آنان است و سرانجام پیروزی با طرفداران امام عصر(عج) است
سئوال: در پایان حوادث اخیر کشورهای عربی را چگونه ارزیابی می کنید؟
علامه کورانی : ان شا الله از نشانه های ظهور است.
با تشکر از استاد عزیز علامه کورانی به خاطر اینکه وقت گرانبهای خود را در اختیار ما قرار دادند

  • تولید فیلم نقد ظهور نزدیک است

سایت عماریون در تاریخ 5/1/1390 نوشت:
لوح فشرده نقد فیلم«ظهور نزدیک است» تولید شد
ضربه ای مهلک بر حامیان جدید انجمن حجتیه
معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت از توزیع لوح فشرده نقد کارشناسی فیلم مستند انحرافی «ظهور نزدیک است» خبر داد.

"عماریون"- حجت الاسلام محمدرضا نصوری، معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت گفت: به دنبال انتشار فیلم انحرافی «ظهور نزدیک است»، مرکز تخصصی مهدویت، اقداماتی را به منظور مقابله با این حرکت آغاز کرد.
وی افزود: برگزاری نشست مشترک مرکز تخصصی مهدویت و موسسه فرهنگی هنری آینده روشن بشریت (پژوهشکده مهدویت) به منظور پاسخ و نقد انحرافات این فیلم از جمله این برنامه ها بود که با حضور گسترده علما و فضلای حوزه علمیه در مدرسه فیضیه قم برگزار شد.

معاون تبلیغ و ارتباطات مرکز تخصصی مهدویت اظهار داشت: همچنین برنامه های دیگر سخنرانی و نشست های تخصصی در پاسخ و نقد انحرافات و مباحث غیر واقعی که در این فیلم به نمایش در آمده بود به همت این مرکز در سراسر کشور انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: علاقه مندان برای ملاحظه نشست ها و مباحث علمی و فرهنگی و تخصصی در حوزه مهدویت که در پاسخ کارشناسانه به این فیلم تهیه شده می‌توانند به مرکز تخصصی مهدویت در قم مراجعه کنند.

حجت الاسلام نصوری گفت: فیلم پاسخ به شبهات مهدوی که با حضور حجت الاسلام والمسلمین نجم الدین طبسی و حجت الاسلام محمدصابر جعفری و حجت الاسلام جواد جعفری از نویسندگان و محققان مهدوی کشور در نشست نقد این فیلم تهیه شده است، از امروز در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

وی اظهارداشت: علاقه مندان برای دریافت این فیلم می توانند به نشانی قم ـ خیابان شهدا ـ کوچه آمار ـ بن بست علیان ـ مرکز تخصصی امامت و مهدویت مراجعه یا با شماره ۷۷۳۷۸۰۱ با پیش شماره ۰۲۵۱ تماس بگیرند.

حضرت آیت الله علوی‌گرگانی؛نمی‌توان تاریخ دقیقی را برای ظهور معین کرد
مرکز تخصصی مهدویت از آیت الله علوی گرگانی استفتائی درباره فیلم نموده که مبشران آن را چنین به نفع خود خواندند:
« وقتی مرکز تخصصی مهدویت در قرار دادن یک مرجع در مقابل "مستند ظهور نزدیک است" ناکام میماند!/آیت الله علوی گرگانی:این تطبیق های بر اساس برخی قرائن هست و قطعی نمی باشد!»!

این استفتاء در تاریخ 7فروردین 90 منتشر شد:
به‌گزارش مرکز خبر حوزه، مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه طی استفتائی از حضرت آیت الله علوی‌گرگانی نظر ایشان را در خصوص مستند «ظهور بسیار نزدیک است» جویا شده‌اند که متن کامل آن بدین شرح است:
با دعا و توفیق سلامتی حضرت عالی، احتراما به استحضار می‌رساند مدتی است فضای جامعه اسلامی با پخش مستندی به نام «ظهور بسیار نزدیک است» از سوی برخی افراد ملتهب گردیده است و با تطبیق‌های نادرست و استناد به برخی از فرمایشات ائمه‌(ع) و مراجع و علمای بزرگوار، طوری طراحی نموده‌اند که منجر به تشویش اذهان عمومی شده است.
خواهشمند است نظرات خودتان را جهت راهنمایی و ارشاد این عزیزان و توصیه‌های لازم برای منتظران واقعی امام زمان‌(عج) بیان فرمایید.

پاسخ معظم‌له:
بسمه‌تعالی
تطبیق این علائم و گفتارها بر مصادیق خاص حدسیاتی است که بر اساس برخی قرائن گفته می‌شود و قطعی نمی‌باشد و نمی‌توان در مورد صحت آن حکم قطعی کرد گر چه عموم مسلمین باید در همه حال خود را برای فرج آقا و مولایمان آماده کنند چرا که برخی علائم ظهور محقق شده و یا در شرف تحقق است اما نمی‌توان تاریخ دقیقی را در مورد زمان ظهور حضرت حجت‌(عج) بیان کرد واین امر به مشیت الهی باز می‌گردد.

ادامه دارد

نوشتن نظر