تغییر مرکز فرماندهی مشترک عملیات‌های هوایی آمریکا از قطر به کارولینا

تغییر مرکز فرماندهی مشترک عملیات‌های هوایی آمریکا از قطر به کارولینا

سه شنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۳۹
امتیاز این گزینه
(0 آرا)

روزنامه واشنگتن پست گزارش داد که ارتش آمریکا اخیرا به صورت موقت و از بیم ایران، مرکز فرماندهی مشترک عملیات‌های هوایی خود را از پایگاه قطر به پایگاهی در کارولینای جنوبی تغییر داده است.


این روزنامه آمریکایی در گزارشی نوشت، آمریکا به مدت بیش از 13 سال از یک ساختمان در کشور کوچک قطر برای فرماندهی جت‌های جنگنده، هواپیماهای بدون سرنشین و دیگر تجهیزات نیروی هوایی خود در منطقه غرب آسیا استفاده می‌کرد. اما روز شنبه، در حالی‌که 300 هواپیما در مناطق مختلف غرب آسیا از جمله سوریه، افغانستان و خلیج‌فارس روی هوا بودند، صدها صندلی مربوط به مقر فرماندهی عملیات‌های هوایی «العدید» در قطر خالی بودند.
این روزنامه در ادامه نوشت: در عوض، نیروی هوایی ایالات متحده و متحدانش توسط تیم‌هایی در پایگاه هوایی «شاو» در کارولینای جنوبی هدایت و کنترل شدند، بیش از 7 هزار مایل دورتر از خاورمیانه. هرچند که تعطیلی العدید موقتی بود و به مدت 24 ساعت طول کشید اما این تغییر موقت، یک تغییر تاکتیکی بسیار مهم بود.
این عملیات از پیش اعلام نشده، که روزنامه واشنگتن پست نیز برای مشاهده آن دعوت شده بود، برای اولین بار بود که از خارج از منطقه انجام می‌شد. مرکز فرماندهی عملیات هوایی ارتش آمریکا در سال 1991 در جریان جنگ خلیج‌فارس در عربستان سعودی ایجاد شده بود.
واشنگتن پست افزود: با اینکه این تغییر پایگاه فرماندهی یک جاه‌طلبی بود که از مدت‌ها پیش پیگیری می‌شد و امکانات تکنولوژیک آن را میسر کرده ‌اما این اقدام در بحبوحه تنش‌ها با ایران انجام شد، کشوری که تنها صدها مایل با مرکز فرماندهی هوایی آمریکا در العدید فاصله دارد.
این روزنامه در ادامه به حوادث اخیر در خلیج‌فارس از جمله ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط ایران و حمله به نفتکش‌ها و تاسیسات نفتی عربستان سعودی‌ اشاره کرد و به نقل از ژنرال «چنس سالتزمن» نوشت: عملکردی که این مقر فرماندهی برای عملیات‌های هوایی فراهم می‌کند بسیار حیاتی و اساسی است و ما نمی‌توانیم شاهد نقص در آن باشیم.
سرهنگ «فردریک کولمن» فرمانده واحد 609 مرکز عملیات هوا و فضای ارتش آمریکا نیز می‌گوید، ایران چندین بار از طریق منابع مختلف از قصد خود برای حمله به نیروهای آمریکایی خبر داده است.
واشنگتن پست در پایان نوشت: تحلیلگران نیز می‌گویند که در صورت یک درگیری با ایران، این احتمال وجود دارد مرکز فرماندهی عملیات‌های هوایی مشترک مورد هدف قرار بگیرد و تضمین کمی نیز وجود دارد که بتوان از آن دفاع کرد.
به گزارش فارس، در این گزارش ‌اشاره نشده است که آیا این فقط یک رزمایش برای تغییر مرکز فرماندهی در صورت اضطرار بوده است یا اینکه آمریکا قصد دارد مرکز فرماندهی عملیات‌های هوایی خود را به صورت کامل از قطر به درون خاک خود منتقل کند.

نوشتن نظر

طرح روز

جستجو

جدیدترین نظرات

اوقات شرعی